

Brama miejska to brama, która jest lub była umieszczona w murze miasta. Bramy miejskie były tradycyjnie budowane w celu zapewnienia osobom, pojazdom, towarom i zwierzętom kontrolowanego dostępu do miasta otoczonego murami i wyjazdu z niego. W zależności od kontekstu historycznego pełnili oni funkcje związane z obronnością, bezpieczeństwem, zdrowiem, handlem, podatkami i reprezentacją oraz byli odpowiednio obsadzeni przez władze wojskowe lub miejskie. Brama miejska była również powszechnie wykorzystywana do wyświetlania różnego rodzaju informacji publicznych, takich jak ogłoszenia, harmonogramy podatkowe i opłaty drogowe, normy środków lokalnych oraz teksty prawne. Może być silnie umocniona, ozdobiona tarczami heraldycznymi, rzeźbą lub napisami, lub też wykorzystywana jako miejsce ostrzeżeń lub zastraszania, na przykład poprzez wystawianie głów ściętych przestępców lub wrogów publicznych.
Bramy garażowe Kielce – dlaczego warto zainwestować w dobrą bramę
Bramy miejskie, w takiej czy innej formie, można znaleźć na całym świecie w miastach sięgających starożytności około 19 wieku. Wiele miast zamykało swoje bramy po godzinie policyjnej każdej nocy, na przykład większa, jak Praga lub mniejsza, jak Flensburg, na północy Niemiec.
Przy zwiększonej stabilności i wolności wiele murowanych miast usunęło takie fortyfikacje, jak bramy miejskie, chociaż wiele z nich przetrwało; aczkolwiek raczej ze względów historycznych niż bezpieczeństwa. Wiele zachowanych bram zostało mocno odrestaurowanych, przebudowanych lub nowych stworzonych, aby nadać miastu wygląd, takich jak Bab Bou Jalous w Fes. Wraz ze wzrostem natężenia ruchu bramy miejskie były w przeszłości zagrożone z powodu utrudnień w ruchu, takich jak Temple Bar w Londynie, który został usunięty w XIX wieku. Rekomendujemy bramy garażowe Kielce.
Garaż to bezpieczeństwo dla Twojego domu i auta
Parking jest czynnością polegającą na zatrzymaniu i rozłączeniu pojazdu oraz pozostawieniu go bez kierowcy. Często dozwolone jest parkowanie po jednej lub obu stronach drogi, choć czasami z pewnymi ograniczeniami. Niektóre budynki posiadają parkingi dla użytkowników. W poszczególnych krajach i samorządach obowiązują przepisy dotyczące projektowania i wykorzystywania miejsc parkingowych.
Obiekty te obejmują wewnętrzną i zewnętrzną własność prywatną należącą do domu, pobocza drogi, gdzie są one mierzone lub rozplanowane do tego celu, parking (północnoamerykański angielski) lub parking (brytyjski angielski), wewnętrzne i zewnętrzne konstrukcje wielopoziomowe, wspólne podziemne parkingi i udogodnienia dla określonych typów pojazdów, takie jak specjalne konstrukcje do parkowania rowerów.
Poniższe terminy oznaczają zróżnicowanie regionalne. Wszystkie, z wyjątkiem carport, odnoszą się do zewnętrznych wielopoziomowych miejsc parkingowych. W niektórych dialektach regionalnych niektóre z tych zwrotów odnoszą się również do urządzeń wewnętrznych lub jednopoziomowych.